logo

Malta (Gozo, Comino)

V Stredozemnom mori, 93 km južne od Sicílie a 288 km východne od Tuniska sa nachádza maličké súostrovie – Malta, Gozo, Comino. A práve túto krajinu a jej 3 najznámejšie ostrovy sme sa rozhodli preskúmať krátkym pár dňovým výletom.

Plán bol navštíviť najprv Gozo, Comino a nakoniec samotný „hlavný“ ostrov. Po prílete nám do konca dňa neostávalo veľa času, tak sme si to namierili rovno na naše ubytovanie a riešili dilemu dopravy po ostrove. Na nete nájdete rôzne názory počnúc tým, že požičiať si skúter je samovražda. Mňa hlavne odrádzajú tie depozity, ktoré si pýtajú požičovne áut. Na Maltské komerčné spoločnosti poskytujúce túto službu som čítal skoro samé negatívne komentáre. A riskovať, že mi nevrátia 1500 eurový depozit sa mi teda nechcelo.

V konečnom dôsledku vám na Malte auto ani netreba. Autobusy chodia každú chvílu a všade. My sme si ho požičiali až na konci na jeden deň, aby sme preskúmali čo najviac z ostrova. Bývali sme v Slieme a využili lokálnu požičovňu UniCar. Všetko prebehlo v poriadku, zaplatili sme depozit 300 eur a tešili sa z malého Hyuindajíku s volantom na pravej strane. Priznávam…mal som obavy zo šoférovania na opačnej strane, ale človek si na to rýchlo zvykne. Zo začiatku som udieral pravou rukou do dverí v snahe preradiť. Čo sa týka pruhov, tak vás všetko ťahá jazdiť v tom ľavou pruhu. A hlavne v protismere idú autá, tak si to dostatočne uvedomujete. Tak teda poďme k nášmu programu.

Comino

Druhý deň, hneď ráno sme nasadli na autobus a odviezli sa do prístavu Cirkewwa, kde nás loď prepravila na ostrov Gozo. Tam sme si v obchode u nášho Airbnb hostiteľa Giancarla nechali batožinu a ďalšou asi už „lodičkou“ sa previezli na maličký ostrov Comino. Ľudia sa tam chodia chodia kúpať kvôli krásnej tyrkysovej vode v časti zvanej Blue Lagoon. Teda sorry, MASY ľudí sa tam chodia. Vybetovaná pseudopláž a najlepšie miesto už sú obsadené a tak si musíme nájsť menej pohodlné miesto na niektorom z útesov. Rád si užívam a objavujem miesta v malej skupine ľudí. Človek si to tak viac užije. Ale tak, dalo sa to čakať. Okúpali sme sa tak či tak. Na fotke vidno ostrovček Cominotto.

Gozo

Na tomto ostrove sme boli ubytovaní u Giancarla – B&b la Fenice. Na internete to vyzeralo kadejako, ale boli sme príjemne prekvapení. Hlavne obrovskou terasou s výhľadom na Citadellu.

Najväčší highlight ostrova je azúrové okno v Dwejre…teda…bolo azúrové okno, kým sa nerozpadlo. Dostanete sa tam v pohode busom a oproti Cominu je tam podstatne menej ľudí. Veď aj z tejto fotky som musel vyretušovať asi len dvoch típkov.

Večer sme sa šli prejsť na Citadellu a užívali si pokojný večer pri litríku vína 😀


Malta

Loďou sme sa dostali zase na Maltu a asi 10 minút autobusom od prístavu je Popeye Village. Dedinka Pepka námorníka bola vystavá kvôli natáčaniu filmu a teraz je z nej fun park plný atrakcií, kde sa môžete najesť, okúpať aj zabaviť. A v neposlendom rade to celé zdiaľky vyzerá tak…zlato.


Ďalší deň už máme k dispozícii auto tak sa ideme kúpať k St. Peter’s pool. Vydržali sme tam asi polhodiny. Zase masa ľudí. Ako sme tak blúdili ostrovom, tak sme narazili na Munxar Path. Je to práve ten typ krásnej zátoky, kde je minimom turistov. Od parkoviska…ak sa teda veľká popieskovaná plocha dá nazvať parkoviskom, nám cesta trvala ani nie 10 minút.

Ďalšou zastávkou je Mdina. Ide o tzv. „Tiché město“, kedysi hlavné mesto. Stredoveké mesto leží približne v strede ostrova. Celé mesto je opevnené a vstupuje sa cez niekoľko brán. Úzke uličky, v ktorých sa človek ľahko stratí, pieskové múry a veľmi príjemná atmosféra mi dosť pripomínali staré mesto v Jeruzaleme.

Jeden večer sme sa ešte vybrali najesť do Bugibby. Zaparkovali sme pred národným akváriom a zaujal nás jeden bar priamo pod akváriom. Tento podnik má bazén orientovaný smerom k moru a tak si môžeš urobiť takú tú typickú insta fotku. My sme nemali plavku, tak sme nemohli 🙁 Tak keď tam pôjdeš, určite nezabudni plavku.

Pár dní strávených na Malte bol príjemný oddych a ostrovy majú určite čo ponúknuť turistom. Valetta je plná rôznych pamiatok a vecí pre kultúrne vyžitie. Vyjadril by som to slovami „Jeden krát stačí…“.

Ja ako skôr horský turista sa tam určite nevrátim, ale navštíviť ju jednoznačne odporúčam.

Leave a comment